Saçlarım neden dökülüyor ve çözümü nedir? Saç dökülmesinin nedenleri


Saçlarım neden dökülüyor ve çözümü nedir? Saç dökülmesinin nedenleri
25 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 551 kez okundu.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi kadınlardan daha fazla erkeklerde yaşanmaktadır. Günümüzde erkeklerin kellik sorunu olarak adlandırdığı saç sağlığı problemi daha yaygındır. Saç dökülmesi kimi zaman kadınlarda da yaygın olabilir fakat bu durum kadınlar için erkekler de olduğu kadar moral bozucu değildir.
Saç dökülmesinin nedenlerinden bahsedecek olursak; bazı vitamin eksikliklerinden dökülmenin altında yatan farklı sağlık sorunları gibi daha karmaşık durumlara kadar değişkenlik gösterebilir. Çoğu nedenin mutlaka tedavisi bulunmaktadır.

 

 

 


Stres ve Bazı Sağlık Durumları yüzünden saç dökülmesi
Herhangi bir fiziksel travma, cerrahi operasyon geçirmek durumunda kalınan ciddi bir hastalık, hatta grip bile geçici saç dökülmelerine sebep olabilir. Vücut toparlandıkça ve kendini iyi hissetmeye başladıkça saç tekrar uzamaya başlayacaktır.
Gebelik yüzünden saç dökülmesi
Gebelik, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel stres türüne bir örnektir. Hamilelikle ilgili saç dökülmesi, aslında gebelik sırasında değil doğumdan sonra daha sık görülür. Yine aynı şekilde doğum sonrası kişi kendini toparladıktan sonra saç tekrardan sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecektir.

Saç Dökülmesi Erkek

Protein Eksikliği yüzünden saç dökülmesi
Diyet yapıyorsanız veya protein ağırlıklı beslenmiyorsanız, protein eksikliğini yaşadığınız 2. ya da 3. aylarda saç dökülmelerinin başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada yapılması gerekenler; balık, et ve yumurta dahil birçok protein kaynağından faydalanarak vücudun eksik kalan besin değerlerini dengelemektir.

 

 

 

 

Genetik Durumlar yüzünden saç dökülmesi
Bu neden genelde erkeklerde ortaya çıkar ve erkeklerin geneli 60 yaşına kadar saç dökülmesi yaşayabilir. Böyle bir durumda doktor kontrolünde verilen kremler ya da saç dökülmesini engelleyecek bazı serumlar faydalı olabilir. Saç ektirmek de bir seçenektir.
Kadınsal Hormonlar yüzünden saç dökülmesi
Kadınsal hormonların değişkenlik gösterdiği dönemler de saç dökülmesine sebep olabilir. Bu durumda doğum kontrol haplarını değiştirebilir ya da kullanmayı bırakabilirsiniz. Menopozda meydana gelen hormonal değişim de aynı sonuçla karşılaşmanızı sağlayabilir. Doğum kontrol haplarını mutlaka kullanmaya devam etmeniz gerekiyorsa doktorunuza başvurarak bu konu hakkında konuşabilirsiniz.
Hipotiroidi yüzünden saç dökülmesi
Boynunuzda bulunan bu küçük bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme için kritik olan hormonları üretir ve yeterli miktarda hormon pompalamadığında saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Doktorunuzun uyguladığı bazı testler sonucunda tiroid düzeyleriniz normale döndüğünde saçlarınız da sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecektir.

Saç dökülmesi tüm bu nedenlerin dışında mevsimsel olarak ya da saçınıza kullandığınız ürünleri sıklıkla değiştirmenizden kaynaklı da yaşanabilir. Saç tipinize en uygun ürünleri bulduğunuzda uzun süre kullanmanızı öneririz.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git