Saçlara kaynak nasıl yapılır ve kaynak çeşitleri nelerdir


Saçlara kaynak nasıl yapılır ve kaynak çeşitleri nelerdir
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 547 kez okundu.

Saçlara kaynak nasıl yapılır ve kaynak çeşitleri nelerdir

Günümüzde kadınlarının oldukça sık kullandığı bir yöntemdir. Kısa saçı olan kadınların uzun ve gür bir saça sahip olmak istedikleri zaman başvurdukları bir uygulamadır. Birden fazla uygulama yöntemi vardır. Fakat saça kaynak yaptırma işleminin iyi bir yöntem olup olmadığı halen tartışmalıdır. Kullanışlı olup olmadıkları da kullanan kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur.

 

Kısa saça sahip olan insanların saçlarının uzaması uzun bir süreç alacağı için saç kaynağı yöntemine başvurmaları özellikle son 25 yıldır oldukça yaygınlaşmıştır. Önceki yıllarda uzun saçlı kişilerin kestirdikleri saçların bir başkasının saçına kaynak yapılması daha sık uygulanan bir yöntemdi. Ama artık günümüzde bunun yerini daha çok sentetik saçlar almıştır ve doğal saç kaynatma işi oldukça azalmıştır.

 


Kaynak İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilinmesi gereken ilk husus mutlaka bu işi çok iyi yapan bir kuaföre gidilmesi gerektiğidir. İncelik gerektiren bir uygulama olduğunu bilmek gerekir. Fakat çok ince telli, zayıf ve narin saçlara kaynak önerilmediğini de bilmekte fayda var. Bu tür saçlara yapılan kaynak uygulaması diğer saçlara nazaran çok daha az olumlu sonuç vermektedir.

 

Saç kaynağı, saç diplerinin 0,5 cm veya 1 cm yukarısından yapılır. Bunun nedeni saçlar uzamaya başladığı zaman kaynama noktasının da saç diplerinden uzaklaşacak olmasıdır. Eğer daha yukardan (5 – 8 cm) kaynak yapılacak olursa saçlarınız uzadığında kaynak noktaları saçlarınızın orta kısmına geldiğinde çirkin bir görüntü oluşacaktır. Saçların uzama hızına göre yaklaşık 7 – 8 ay kadar sonra kaynak saçlar sökülüp tekrar saç diplerine yakın uygun bir mesafeden yeniden kaynak yapılması gerekir.

 

Kaç Çeşit Saç Kaynağı Vardır?

 

Dünyada ve elbette ülkemizde de en çok tercih edilen yöntem keratin kaynak ve boncuk kaynak yöntemidir.

 

Boncuk Kaynak: En çok uygulanan ve en pratik yöntem olduğu söylenebilir. Oldukça hızlı uygulanan bir yöntemdir ve halk arasında boncuk kaynak olarak bilinir.

 

Keratin Kaynak: Saçın yapısına en uygun yöntemdir. Bunun nedeni keratin maddesinin saçın doğal yapısında zaten var olmasıdır. Bu yönüyle hem sağlam bir kaynaktır ve hem de daha kullanışlıdır. Kuaförler tarafından en çok önerilen kaynak yöntemidir.

 

Slikon Kaynak: Saç uçlarının saç derisine yarım santimetre kalacak mesafede uygulanan bir yöntemdir.

 

Poliüretan Kaynak: Çabuk uygulanabilen ve büyük tutamlar şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Fakat çok fazla tercih edilen bir kaynak yöntemi değildir. Bunun nedeni ise uygulamasının çok kolay olmasına rağmen kullanma süresinin çok az olmasıdır.

 

Ters Kaynak: Özellikle Güney Amerika Kıtasında çok daha fazla tercih edilen ve uygulanan bir kaynak çeşididir. Örgülü bir kaynaktır. Saç tutamlarının bir örgüye dikilerek yeniden saç diplerine dikilmesiyle uygulanan bir yöntemidir. Kısa süreli bir kullanıma sahiptir. Bu yöntemde saçlar en fazla 10 gün kullanılabilir.

 

Kaynak işlemleri ne kadar uzman bir elde yapılırsa yapılsın saçlara ciddi hasar veren bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Ve ayrıca unutulmamalıdır ki uzun saçın bakımı zaten oldukça zordur. Hele hele kaynak yapılmış uzun bir saç söz konusu ise bakımı çok daha zordur. Kaynak yapılan saçların bir başka olumsuz tarafı da bakım yaptırmak için sık aralıklarla kuaföre gidilecek olmasıdır. Tüm bunların dışında bir diğer önemli husus ise saça kaynak yaptırmanın pahalı bir işlem olduğunun bilinmesidir. Kaynak sonrasında sık sık kuaföre gidilecek olması da bunun üzerine ilave edildiğinde ne kadar pahalı bir kozmetik yöntem olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Doğal görünümlü, sağlıklı ve güzel görünen bir kaynak saç istiyorsanız saça bakım konusunu asla ihmal etmemeli ve pahalılığını da kabul etmelisiniz.

 

Kaynak yapılan saç herkeste aynı durmayabilir ve herkeste aynı canlılıkta ve güzellikte görünmeyebilir. Eğer görünüm hoşunuza gitmediyse saçınızı kestirmek zorunda kalacağınızı da aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Diğer bir husus olarak şunu belirtmek faydalı olacaktır. Kaynak saç ne kadar özen göstererek ve itinalı bir şekilde güzel yapılırsa yapılsın asla gerçek saç gibi doğal görünmez. Hele de kullanılan kaynak yönteminde sentetik saç kullanılıyor ise bu doğal olmayan görünüm çok daha sırıtır ve belli olur. Yani saça bakıldığında kaynak yapılmış bir saç olduğu hemen anlaşılır. Bu tür kaynak uygulamalarında bazen saçların kaynak yerinden kendiliğinden kopup düştüğüne bile rastlanabilir.

 

Tüm bu verdiğimiz bilgilerin sonunda, saça kaynak yaptırmak mantıklı mı değil mi buna karar verecek olanlar elbette kaynak yaptırmayı düşünenlerdir. Uzmanların söylediğine kulak verilecek olunursa galiba en iyisi kendi saçınızın uzamasını beklemek ya da kısa saçla yaşamaya alışmayı denemek en iyisi olacaktır.

 

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git