Saç sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?


Saç sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?
23 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Saç sağlığı kadınlar için en önemli konulardan biridir. Hiçbir kadın yıpranmış, sönmüş ve mat bir saç istemez. Bu nedenle dikkat etmeleri gereken birkaç madde mevcuttur. Saç sağlığı koruması için yapılması gereken ve önlem alınması gereken konulara dikkat etmelisiniz.

Kadınlar saçlarını nasıl korumalıdır?

Kadınlar için saçlarının sağlıklı olması, parlak ve canlı görünmesi oldukça önemlidir. Geçtiğimiz dönemlerden bu yana yapılan birçok saç bakımı önerilerini bir kenara bırakarak doğal çözümlere yönelmeniz gerekmektedir. Kadınların olmazsa olmazı saçları, vücut bakımları, makyajları ve giydikleri kıyafetlerdir. Bu 4 konuda da uzmanlaşan kadınlar artık saçlarını doğal yöntemlerle koruyabilmektedir. Unutmamalısınız ki, bir kadını kadın yapan en önemli bölgesi saçlarıdır.

Birçok işlem göre saçlarınızı sağlıklı hale getirmek artık çok kolay. Gün içinde ya da hafta boyunca jöle, vaks, fön, maşa, boya ve saç düzleştiricileriyle birlikte birçok işlemden geçen saçınızı yenilemenizin vakti gelmiş demektir.  Mevsimlere göre ne yapmanız gerektiğini ve doğal çözümlerin nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki maddeleri okuyarak destek alabilirsiniz. Önem vermeniz gereken tek şey saçlarınız ve kendiniz olduğunu unutmamalısınız.

Hava koşulları

Saçlarınızı korumanın en önemli noktası hava koşullarıdır. Soğuk ve yağışlı havalardan saçlarınızın yıpranmaması için bere ya da şapkayla korumanız gerekmektedir. Güneşli havalarda ise yazlık şapka takmanızda fayda vardır. Güneşli havalar saçınızı kuruturken soğuk havalar ise nemini aldığı için oldukça önemli bir neden arasında yer almaktadır.


Suyun derecesi

Saçınızı yıkadığınız andan itibaren su sıcaklığı da oldukça önemlidir. Çok sıcak olması saçınıza zarar vermektedir bu nedenle ılık suyun altında saçınızı yıkamanız gerekmektedir. Ilık suda yıkamanın bir diğer avantajı ise saç kırıklarını engellemektedir ve saçlarınızın kopmasının önüne geçmektedir.

Şampuan seçimi

Saçlarınızın tipine ve çeşidine göre almanız gereken şampuanlar vardır. Saçınız kuru ise kuru saçlar için olan, yağlı ise yağlı saçlar için olan ve normalse normal saçlar için olan şampuanları almalısınız. Saçınızın onarıma ihtiyacı varsa bu şekilde de seçim yapmanız gerekebilir.

Havlu kullanımı

Duştan çıktıktan sonra saçımızın ıslaklığını almak için havlıya ihtiyaç duyarız ve ıslak saçlar daha da narin olduğu için kopma, kırılma ve elektriklenmeye yol açmaktadır. Bu nedenle havlu kullanımına da dikkat etmelisiniz.

Saçın nem alması

Saçınızın nemlenmesi en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle duş alırken nemlendirici şampuanlarla desteklemenizde fayda vardır. Başka bir yöntem olarak ise gün içerisinde saçınıza nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

Yıkama sıklığı

Saçlarınızı her gün yıkamanız daha da yağlanmasına neden olacak ve beslenmesinin önüne geçecektir. Bu nedenle haftanın üç gününü belirleyip haftada üç kere yıkamanızda fayda vardır.

Sirke kullanımı

Saçınıza sirke sürerek doğal maske sağlayabilirsiniz. Bunun amacı ise saçlarınızı temizlemek ve toz, kir gibi maddelerden arındırmaktadır.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git