Saç ektirmenin faydaları ve zararları nelerdir ?


Saç ektirmenin faydaları ve zararları nelerdir ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 636 kez okundu.

Saç Ektirmenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Birçok faydaları ve ayrıca bazı zararları da bulunan saç ektirme yöntemleri, geçmiş dönemlere göre günümüzde daha uygun fiyat tarifeleri üzerinden uygulanabilmektedir. Peki saç ektirmenin faydaları ve zararları nelerdir, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak saç ektirmenin ne gibi faydalarının bulunduğu hakkında bilgiler sunalım.

Saç Ektirmenin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar saç ektirmenin bireylere bazı faydalar sunabildiğini belirtmektedirler. İşte saç ektirmenin bireylere sağladığı faydalar şunlardır;

 • Bireylerin kendilerine olan özgüveninin artmasını sağlamaktadır.
 • Bireylerin iş ve sosyal aktivitelerde da verimli olmasını sağlamaktadır.
 • Bireylerin psikolojik açıdan kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamaktadır.
 • Saç Ektirmenin Başlıca Zararları Nelerdir?

 

Saç ektirmenin faydalarının bulunabildiği gibi bazı zararları da bulunabilmektedir. İşte saç ektirmenin başlıca zararları ise şunlardır;


-Alerjik reaksiyonların oluşması söz konusu olabiliyor: Saç ektirmesinin başlıca zararlarından biri alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Fakat bu olumsuz durum ortalama olarak 10 gün içerisinde geçebilmektedir.

-Devam edebilen baş ağrılarına neden olabiliyor: Saç ekiminin başlıca zararlarından biri de devam edebilen orta şiddetli baş ağılarının oluşmasına neden olabilmesidir. Dolaysıyla saç ekimi konusunda her ne kadar ileri teknolojili cihazlar kullanılmış olsa da cihazların saç köklerine doğrudan nüfus etmesi beraberinde kafa içi basıncın olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

-Ödem oluşmasına neden olabiliyor: Saç ekiminin başlıca zararlarından biri de kafa derisinde ödem oluşmasına neden olabilmesidir. Uzmanlar bu olumsuz durumun geçici bir durum olduğunun altını çizmektedirler.

-Kafa derisinde kaşıntı oluşmasına neden olabiliyor: Saç ekiminin başlıca zararlarından biri de kafa derisinde kaşıntı rahatsızlığının oluşmasına neden olabilmesidir. Özellikle de başarısız bir saç ekim operasyonunda bu olumsuz durum çoğu zaman kaçınılmaz olabilmektedir.

-Saç kökleri zarar görebiliyor: Öncelikle günümüzde gerçekleştirilen her saç ekim operasyonunun başarılı sonuçlar veremediğini buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz. Bu olumsuz durumun meydana gelmesinde gerek saç ekiminde uygulanan teknikler ve gerekse saç ekim operasyonun gerçekleştiren doktorun bu alanda yetersiz kalması gibi faktörler önemli rol alabilmektedir. Dolaysıyla saç ekiminin başlıca zararlarından biri saç köklerinin zarar görebilmesi durumudur.

 

Saç Ekimi Uygulaması Hangi Durumlarda Gerçekleştirilmektedir?

 

Saç ekiminin başlıca zararları hakkında sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra şimdi de saç ekiminin hangi durumlarda uygulanabildiği hakkında sizlere gerekli bilgileri sunalım. Saç ekimi şu gibi durumların meydana gelmesinde uygulanabilimektedir;

 

 • Erkek tipi saç dökülmelerinde
 • Kadın tipi saç dökülmelerinde
 • Doğuştan oluşan saç dökülmelerinde
 • Yanıklara ve yaralanmalara bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinde
 • Kaza ve cerrahi müdahale sonrasında oluşan saç dökülmelerinde
 • Enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinde
 • Saçların aşırı gerilemesinden kaynaklı saç dökülmelerinde
 • Psikolojik takıntılara bağlı olarak kopartılarak yerinden alınan saç dökülmelerinde saç ekimi uygulamasına başvurulmaktadır.
 • Saç Ekim Operasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

 

Saç ekimi hakkında en fazla merak edilen ayrıntılardan biri de saç ekimi operasyonunun ortalama olarak ne kadar sürebildiğidir. Saç ekimi operasyonu ortalama olarak 3 ila 5 saat arasında sürebilmektedir. Fakat kaybedilen saç köklerinin sayısı da bu açıdan önem teşkil etmektedir. Çünkü bazı saç kayıp tiplerinde 1-2 seanslık saç ekim operasyonu yapılırken bazı saç dökülmeleri tiplerinde ise daha fazla saç ekim seanslarına başvurulabilmektedir.

 

Saçlar Ekildikten Sona Ne Zaman Oluşmaktadır?

Ekilen saçların hemen oluşmayacağı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Dolaysıyla saç ekimi uygulaması ile ekilen saç köklerinin tam bir gelişim gösterebilmesi açısından birkaç evreden geçmesi gerekmektedir. Saç ekimi uygulamasından sonrasında ekilen saç kökleri ile birlikte kafa derisinde kırmızı yaralar oluşmaktadır.

Fakat bu durum genellikle kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Uzmanlar saç ekiminden sonra saçların günlük olarak 1 defaya mahsus olmak üzere yıkanmasının saç derisinde oluşan kabuklanmaların giderilmesi açısından yeterli olduğunun altını çizmektedirler. Ekilen saçlar ortalama olarak 90 gün sonrasında çıkmaya başlamaktadır. Yaklaşık olarak 180 gün yani 6 aydan sonra ise günlük olarakcivarında çıkmaya başlamaktadır. Ortalama olarak 1 yıl sonrasında ise ekilen saçlar tamamen ve kalıcı olarak çıkmaktadır.

 

Saç Ekiminde Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Saç ekiminde uygulanan teknikler FUE ve FUT tekniğidir.

FUE tekniği;

FUE tekniğinde özel bir iğne sayesinde saç kökleri ense bölgesinden alınarak dökülen bölgeye nakil edilmektedir. Fue tekniğinde iyileşme sürecinin oldukça kısa olması sayesinde saç ekimi konusunda en fazla tercih edilen saç ekim uygulaması olduğunu buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz.

FUT tekniği;

Saç ekiminde başvurulan diğer bir uygulama olan FUT tekniğinde ise sa kökleri tek teke alınarak saç dökülen bölgeye doğrudan enjekte edilmektedir. Fue tekniğine göre oldukça zahmetli olan Fut tekniği geçmiş dönemlere kıyasla günümüzde pek uygulanmamakla birlikte daha çok küçük çaplı saç dökülmelerinde, kaş veya kirpik dökülmelerinde başvurulan bir uygulamadır.

Saç ekim teknikleri hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra saç ektirmenin faydaları ve zararları nelerdir, hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Saç ektirmenin faydaları ve zararları nelerdir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Aycan Onay dedi ki:

  tekrardan cok sagolun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git