Saç Diplerinin Acıması ve Dökülmesi


Saç Diplerinin Acıması ve Dökülmesi
14 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

Her insanın saçları önemlidir ve önemli olmakla birlikte en değerli aksesuarıdır. Aslında günlük yaşantının koşuşturmasından az da olsa vakit ayırarak gerekli tüm bakımları uygulamamız gerekir. Ancak bazı dış etkenler, yaptığımız bakım ve gösterdiğimiz ilgiden daha ağır basar, saç diplerinin acıması ve dökülmesi gibi ciddi zararlar verebilir.

 

 

Saç diplerinin acıması ve dökülmesi, saç diplerinde yanma durumu da dahil olmak üzere bu tip durumlar farkına varılmadığı sürece daha da tehlikeli bir hal alabilir. Hiç “saç diplerim acıyor ve dökülüyor” diye düşündüğünüz oldu mu? Saç diplerinin acıması ve kaşınmasıyla başlayan bu durum saç dökülmesi hatta saç kıran gibi rahatsızlıklarla da sonuçlanabilir.


Saç dipleri neden yanar?

 

 

Öncelikle saç diplerinizde mevsimsel, strese bağlı ya da çeşitli rahatsızlıklarla oluşan yaralara, içerisinde yoğun kimyasal bulunan ve doğal olmayan şampuanları saçınızla temas ettirdiğinizde saç dipleriniz tahriş olur. Aynı zamanda günlük hayatta kullanılan ısı veren saç şekillendiricilerini belirtilen uzaklıktan daha yakın kullanmanız sonucu da saç diplerinizde yanma meydana gelebilir.

 

Saç dipleri neden ağrır?

 

 

Saç dipleriniz fizyolojik rahatsızlıklarınız sebebiyle ağrıyabilir. Örneğin; migren, baş ağrısı vb.. hastalıklar sebep olabilir. Hatta, saç dipleri neden acır forumlarda araştırdığınızda en çok grip virüsünün buna sebep olduğunu görebilirsiniz. Yanma ve dökülme süreci kadar ciddi sebepleri olmasa bile, vücudunuzda oluşan her ağrının sebebi olduğu için bu konuda da ihmalkarlık etmemeniz gereklidir.

 

Saç dökülmesi neden olur?

 

 

Saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir, bu sebeplerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Psikolojik stres: Saçın, programlanmış bir yaşam döngüsü vardır. Büyüme, dinlenme ve dökülme olarak üçe ayrılır. Yaşanan bazı travmatik olaylar bu döngüyü etkileyebilmektedir.

Aşırı A vitamini tüketimi: Vücudumuzun elbette her vitamine ihtiyacı vardır ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekir.

Anemi: Günümüzde yaygın olan bu hastalık sebebiyle de saç dökülmesi yaşanabilir. Bu konu hakkında mutlaka uzman bir doktorla görüşmeniz gerekmektedir.

Sıraladığımız bu sebepler dışında vitamin eksiklikleri, ilaç kullanımları, genetik olan durumlar da saç dökülmesine etki etmektedir. Saçlarınızda oluşan ve doğal olmayan olumsuz değişiklikler farkettiğinizde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Saç Diplerinin Acıması ve Dökülmesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kutsal Mumcu dedi ki:

    bekliyorum yeni yazinizi

Sayfa başına git