Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası


Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası
18 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 83 kez okundu.

Her gün yeni çıkan makyaj ürünleri, makyaj çantamızı günden güne dolduruyor, makyaj trendleri ise bizlerin makyaj koleksiyonunu genişletiyor. Peki bu kadar çok makyaj malzemesi arasından sıralamanın nasıl olduğunu bilmiyorsanız ya da makyaja yeni başlayanlar için sıralamanın nasıl olduğunu sizlere anlatacağız. Makyaj yapma sırası sayesinde her zaman kazanabilir hem de ayna karşısından mutlu ayrılabilirsin.

HAZIRLIK AŞAMASI

Primer

Fondötenden önce ne sürüldüğünü merak ediyorsanız cevabı primerdir. Makyaja başlamadan önce primer yani makyaj bazını kullanmanızı tavsiye ederiz. Makyaj bazının ne işe yaradığını merak ediyorsanız primer; makyaja hazırlık aşamasıdır ve cildinizi nemlendirir. Eğer sizde kuru bir cilde sahipseniz makyaj bazı kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü fondöteninizin pütür pütür durmasını engeller, yağlı ciltler için ise matlaştırıcı primer kullanılabilir. Kısacası makyaj bazı seçerken cilt tipine uygun seçimle yapmalısınız. Yağlı cilt için matlaştırıcı, kuru ciltler için de ıslak görünümlü makyaj bazı tercih etmeliler.

İlk Aşama: Göz Makyajı

Makyajda yapılan en çok hata bu aşamadadır, ilk olarak fondötene değil de göz makyajına başlamalısınız. Cildinizi nemlendirdikten sonra hemen fondötene değil de göz makyajına geçmelisiniz nedeni ise göz farı sürerken göz altına düşen far tozları ten makyajının bozulmasına neden olabilir. Göz makyajı malzemeleri ise far, eyeliner ve göz kalemidir. Kaşlarınızı da göz makyajına başlamadan önce şekillendirmenizi tavsiye ederiz. Böylece göz makyajın bütünüyle kendini belli edecektir.


Kaş

Cildinize makyaj bazı uyguladıktan sonra kaşlarınızı şekillendirme işlemine geçmelisiniz. Kaşlarınızı önce yukarıya doğru tarayın ve kaş renginize uygun bir kaş farı ya da kalemi ile boşlukları doldurabilirsiniz.

Far

Göz makyajında en çok merak edilen soru önce eyeliner mi far mı? Göz makyajında önce far sürülmeli ardından eyeliner çekilmelidir. İster dumanlı göz makyajı, isterseniz sadece baz rengi farınızı sürün. Hangi şekli farda tercih ederseniz edin önce göz farı uygulamalısınız. Farın doğal görünmesi için iyice dağıtılmalı ve göz pınarlarınıza da aydınlatıcı sürmelisiniz.

Eyeliner

Farını sürdükten sonra sıra geldi eyeliner veya göz kalemine. Eğer dikkat çekici bir model arıyorsan, kedi gözü makyajına göz atmanı tavsiye ederiz. Kuyruklu eyeliner stili gözlerini olduğundan daha büyük gösterecek.

Maskara

Maskara hiç makyaj yapmadığımızda bile sürüldüğü zaman kurtarıcı bir kahramandır. Gözlerimizi olduğundan daha göstermesine yardımcı olur. Makyajını belirginleştirmek ve daha çok hacime ulaşmak için iki kat maskara sürmenizi tavsiye ederiz.

İkinci Aşama: Ten Makyajı

Makyaj sırası, göz makyajı, ten ve dudak makyajı sırası şeklinde ilerlemelidir. Makyajınızı bölümlere ayırdığınızda daha kolay farkedeceksiniz.

Fondöten

Ten makyajına her zaman fondöten ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Föndöteni sünger ya da fırça yardımıyla tampon hareketleri sayesinde iyice yaymanızı tavsiye ederiz.

Kapatıcı

Fondötenden sonra ne süreceğiniz konusunda herkesin farklı bir cevabı olabilir ama en doğrusu kapatıcı ile devam etmek olacaktır. Yani concealer fondötenden hemen sonra sürülür. Fondöteni uyguladıktan sonra sivilce, göz altı morlukları ya da ciltteki kızarıkları kapatıcı ile gizleyebilirsiniz.

Bronzer

Kontur makyajı veya bronzer farketmez, bu işlemleri fondöteni uyguladıktan sonra yapmalısınız. Bronzer pudranı elmacık kemiklerinin üzerine uygulayarak sıcak bir ten görünümü elde edebilirsiniz.

Allık

Yüz hatlarını belirginleştirmek ve canlı bir görünüme kavuşmak için allığınızı elmacık kemiğine uygulayınız. Allığınızı nereye uygulacağını bulmak için gülümsemen yeterli olacak.

Aydınlatıcı

Son yılların en popüler trendi strobing için, şakaklarına, burun ucuna ve kaş altına aydınlatıcı sürmelisiniz. Böylece ışıltınızla herkesi büyüleyebilirsiniz.

Son Aşama: Dudak Makyajı

Dudak Kalemi

Dudak makyajına her zaman dudak kalemiyle başlamalısınız. Dudaklarınızın önce çerçevesini belirlemelisiniz, sonra bunun için rujunuz ile aynı renkteki dudak kalemini, dudak çizginin etrafına uygulayınız. Bu çizgiyi çok taşırmanızı tavsiye etmiyoruz, kötü bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Böylece doğal ve dolgun dudaklara kavuşacaksınız.

Ruj

Son aşamada ise dudağınıza ruju sürerek iyice yayın işte bu kadar! Rujunuzu dudaklarınıza yaydıktan sonra hazırsınız demektir. Artık makyaj aşamalarını da öğrendiğinize göre hazırsınız.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git