Kadınlarda vajinal akıntı nedenleri ve önüne geçme


Kadınlarda vajinal akıntı nedenleri ve önüne geçme
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 508 kez okundu.

Kadınlarda vajinal akıntı nedenleri ve önüne geçme

Kadınlarda çok sık görülen vajinal akıntı, ergenlik döneminde başlayıp menopoza kadar kadının her daim yanındadır. Çoğu akıntı normal sayılmakla birlikte, bazıları hastalığın ve vajinal sıkıntıların habercisi olabiliyor. Zararsız kısmına giren akıntılar ise saydam ya da hafif beyaz olan akıntılardır. Ancak yinede akıntınız çok fazla geliyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, o zaman aşağıda yazacağımız önerileri dikkate alarak, vajinal akıntınızın önüne geçebilirsiniz.

– Vajina kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. bunun yanında ise oldukça hassastır. Bu sebeple çok gerekli olmayan durumlarda temizliğini sabun ve benzeri şeylerle yapmamalısınız. Sadece su kullanmak yeterli olacaktır. Aksi takdirde sağlık dengesi bozulabilir.

– Günlük ped kullanımının aşırıya kaçması, cildin hava almasını önler. Ayrıca bölgenin tahriş olmasına da neden olabilir. Bu nedenle kullanım sıklığına dikkat edin. Mümkünse hava alacak yapıda olanları tercih edin.

– Cinsel ilişki esnasında kimyasal içerikli, kokulu ya da buna benzer özellikli kondomları kullanmaktan kaçının. Bu durum vajinal kuruluğa neden olabilir.


– İç çamaşırı seçerken, pamuklu ve hava alan tarzdaki ürünleri almaya, çok fazla dar olan ürünlerden de kaçınmaya çalışın. İç çamaşırınızı her gün ya da gün aşırı değiştirmek de oldukça faydalıdır.

– Tuvalet temizliğine dikkat edin ve umumi tuvaletleri kullanırken daha da dikkatli olun. tuvaleti kullanmadan önce sifonu çekebilir, klozetin ağzını peçete yardımıyla silebilirsiniz.

– Çok sık cinsel ilişkide bulunmaktan kaçının.

– Banyodan sonra bütün vücudunuzun olduğu gibi, vajinanızın da kurulanmasına çok önem verin.

– Vajinanızı temizlemeniz gereken durumlarda kesinlikle içini temizlemeye çalışmayın.

Not: Akıntınızın rengi beyaz yada şeffaf değil de koyu sarı, yeşil veya gri gibiyse ve koku, kaşınma ya da yanma gibi rahatsızlıklar veriyorsa muhakkak doktora görünün.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Kadınlarda vajinal akıntı nedenleri ve önüne geçme Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Pervin Dal dedi ki:

    harika

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git