Geçici Saç Dökülmesi Nedenleri Nedir?


Geçici Saç Dökülmesi Nedenleri Nedir?
10 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 83 kez okundu.

Saç dökülmesi hemen hemen herkeste belirli bir dönem olsa da karşılaştıkları durumdur. Erkeklerde daha çok görülen bu durum genellikle 25 yaşlarında başlar ve hayatları boyunca birçok erkeği etkiler.

Saç dökülmelerine çevresel faktörler, stres, hava kirliliği, yetersiz beslenme, yorgunluk, kronik hastalıklar, hormonsal nedenler, genetik yatkınlık ve saça uygulanan kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasal maddeler gibi bir çok farklı nedenlerden saç dökülme sorunu yaşanabilir.

Dökülen saç teli sayısı git gide artıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa dikkate almanız gereken problem olduğunu belirtmek isteriz. Saç dökülmesi tedavisine geçmeden önce uzman bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Saç dökülmesinin tipi nedir mutlaka öğrenilmeli. Bunun içinde uzman bir hekim tarafından incelenmesi şart. Çünkü hastalık, hormonal, metabolik gibi besinlere bağlı birçok saç dökülmesi çeşidi vardır. Bunlar çözülmediği sürece ,tedavi yöntemlerine saçlarınız olumlu yanıt vermeyebilir. Saç dökülmesi; kalıtımsal ve geçici olmak üzere iki nedenden ibarettir.

saç dökülmesi


Geçici Saç Dökülmesi

Olağan Saç Dökülmesi;

Günde en fazla 100 adet saç dökülmesi normal olarak bilinir. Bu sayının üzerinde saç dökülmesi ise sorun olarak tanımlanır.

Gebelik ve Doğumlara Bağlı Dökülmeler

Hormonal ve enzim eksikliği dengesizliğine bağlı olarak folikül katajen faza girer ve saçların gelişimi normalden daha kısa sürede dökülme görülür. Hormonlar dengeye tekrar girdiğinde ise dökülme durur.

Ağır Stres

Genel olarak psikosomatik hastalıkların uzun süreli stresle ilişkili olduğu için saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Yakının ölümü, iş kaybı, aşk hayatı sorunları gibi bazı durumlar sonucu saçlarınızda olduğundan fazla dökülmeler olabilir.

Alopesi Areata

Halk diliyle ‘saç kıran’ olarak adlandırılan 2-2,5 cm çapında olan ve dairesel bir alanda görülen geçici bir saç dökülmesi sorunu olduğunu belirtelim. Yaşa bağlı olmaksızın, hem erkek hem bayanda eşit sıklıkta görülen bir durumdur. Çok uzun süreli ve çok fazla stresin vücut direncini düşürdüğünü hepimiz biliyoruz. Bu bakımdan direncinizin düşmesi veya yükselmesiyle dökülme görülen alanda saç sorunları ortaya çıkabilir.

Diğer Geçici Durumlar

Geçici saç dökülmelerinde ki diğer durumları ise kısaca özetleyecek olursak eğer,

Kozmetik ürünler ve yanlış kullanımlara bağlı dökülme,

Yüksek ateşe bağlı dökülme,

İlaçlara bağlı dökülme,

Hastalıklara bağlı dökülme,

Dengesiz ve Yetersiz beslenmeye bağlı dökülmesi gibi birçok nedenden kaynaklı olup geçici adı altında olduğu için doğru çözüm yollarına başvurarak çözüm sürecini hızlandırabilirsiniz…

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git