Erkeklerde Uzun Saçlarda Bakımı


Erkeklerde Uzun Saçlarda Bakımı
14 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 252 kez okundu.

Uzun saç kadın ya da erkek için olsun düzenli bakım gerektirir. Erkeklerde uzun saç kullanımı tercih edilmektedir ve bu nedenle erkeklerde uzun saçlarda bakımı önem kazanmaktadır. Saçlar senede sadece 12-15 santim uzar. Bu nedenle saçlara iyi bakmak ve kalitesiz görünmesinin önüne geçmek gerekir. Saç uzatmaya karar veren erkekler başlangıçtan itibaren düzenli bakım yaparak saç kalitesini yükseltebilirler ve böylece hem daha çabuk uzayan hem de sağlıklı saçlara sahip olurlar.

Erkeklerde Uzun Saçlarda Bakımı

Saç Diplerinin Bakımı

Saçların düzenli olarak yıkanması gerekir. Bu sayede saç tellerinde biriken çevresel kirlerin temizlenmesi sağlanır. Saç derisindeki yağlanmanın da kontrol altına alınması önemlidir. Düzenli yıkanıp temizlenmeyen saçlarda oluşan kirler saç diplerinde meydana gelen yağlanma ile birleşerek gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Gözenekleri tıkanmış saç derisinde saç dökülmeleri başlayacak ve saç derisi nefes alamadığı için saç kalitesi düşecektir. Saç derisinin tamamen kurumasına neden olmak da önerilmez bu nedenle erkeklerde uzun saçlarda bakımı sağlamak için iki günde bir yıkamak ideal kabul edilir.

Saç yıkanırken ılık su tercih edilmelidir. Sıcak su saç derisinin ve dolayısıyla saçın kurumasına neden olur. Saçın yıkanması esnasında parmak uçları ile saç derisine hafif masaj yapmak buradaki kılcal damarların harekete geçmesine neden olacaktır. Kan akışının hareketlenmesi saç diplerinin sağlıklı olmasında etkilidir. Gerek şampuan kullanımında gerekse saç kremi kullanımında dipten uca doğru uygulama yapmak gerekir. Saçların başın üzerinde toplanarak yıkanması saç kırılmasına neden olur. Durulama esnasında, eğer kişi dayanabiliyorsa soğul su kullanımı hem saç  derisinde hem vücutta kan akışını hızlandırır.


Erkeklerde Uzun Saçlarda Bakımı

Uzun Saçın Kurutulması

Saç için en uygun kurutma yolu doğal kurumaya bırakmaktır. Saç kurutma makinesi ya da maşa gibi ısı veren cihazlarla saçın kurutulması ciddi miktarda kırık oluşmasına neden olur. Bu nedenle erkeklerde uzun saçlarda bakımı yapıldıktan sonra doğal yollarla kurumaya bırakmak en doğrusu olacaktır. Bir havlu yardımıyla saç uçlarında biriken su alınır ve saç kurumaya bırakılır. Eğer illa saç kurutma makinesi kullanılması gerekiyorsa, kurutma işleminden önce ve sonra saçın nemlenmesini sağlayacak bir ürün kullanmak gerekir.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git