Çinli Kadınların Uzun ve Gür Saçlarının Sırları Nelerdir?


Çinli Kadınların Uzun ve Gür Saçlarının Sırları Nelerdir?
14 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 110 kez okundu.

 

 

Saçlarınızın kırıklarından rahatsızsanız ve ne yaparsanız yapın saçlarınız kırılıyor ve dökülüyorsa, cansız ve sağlıksız gözüküyorsa ya da saçlarınızın uzamasını istiyor ama bir türlü uzamıyorsa belki de rahatsız olduğunuz bu konularda çareyi yanlış yerde arıyorsunuz demektir. Sonuçta herkes parıl parıl parlayan, gür ve uzun daha doğrusu sağlıklı saçlara sahip olmak ister.

Durum böyle olunca biz de size farklı yöntemlerden bahsedeceğiz. Yüzyıllardan beri güzellikleri ve saçlarının uzunluğu ile dillerden düşmeyen Çinli kadınların yöntemlerine, sırlarına bakalım.  Genetik faktörün etkisinin de çok büyük olduğunu biliyoruz ancak Çinli kadınların saçlarına uyguladıkları maske tariflerinin de etkisi olacağını inkar etmemeliyiz.


Çinli kadınların uzun saçları olduğunu Huangluo Köyü’ne bakarak kolaylıkla anlayabiliriz çünkü Huangluo Köyü’nde “Kızıl Yao” kadınları için saçın çok büyük önemi vardır ve genelinin saçı uzundur. Uzun saçın önemli olmasının nedeni de uzun saçın, uzun ömür ve zenginlik getirdiğine inanmalarıdır ve saçlarını bu yüzden uzatıp hiç kesmiyorlar.

Huangluo’da 120 kadının ortalama saç uzunluğu 1.7 metre. Hatta aralarında ortala olarak 5.5 metre olan bir azınlık grubu bile vardır. Diğer yandan upuzun olmasına rağmen Huangluo’da yaşayan köylülerin saçı güçlü ve gür gözüküyor.

PEKİ BU UZUN SAÇLARIN SIRRI NEDİR?

Yemek kültüründe önemli bir yeri olan pirinci sadece yemeklerde kullanmayan Çinli kadınlar pirinç suyunun saç güzelliğine olan faydalarını da bundan yıllar önce keşfetmişler saçlarını pirinç suyuyla yıkamaya başlamışlar ve bunu gelenek haline getirerek nesilden nesile taşımışlardır. Pirinç suyunun faydalarından bahsedecek olursak da, pirinç suyunda hasar görmüş saçları onarabilen, aynı zamanda da zarar görmesini engelleyen bir madde vardır. Bu maddeye inositol adı verilmektedir. İnositol ve pirinç suyunun içindeki amino asitler saç köklerini güçlendirir aynı zamanda saça parlaklık ve hacim kazandırır, saçın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına da katkı sağlar. Antik çağlardan beri, Çin prensesleri saçlarını yıkamak için kaynatılmış pirinç suyu kullanırmış. Eğer uzun ve sağlıklı saçlara siz de sahip olmak isterseniz evde hazırlayacağınız bu basit tarif ile sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Pirinç Suyundan Saç Bakım Maske Tarifi

MALZEMELER

1 bardak pirinç

3 bardak su

YAPILIŞI

1 bardak pirinci suda yıkayın. 3 su bardağı suyun içerisinde 15 dakika kadar kaynatın. Suyu bir kaba süzün. Ardından mayalama ve ekşileşmeye başlayana kadar oda sıcaklığında 2 gün kadar bekletin. Suyu tekrar kaynatın ve sonra soğuma işlemine bırakın. İçerisine isteğe bağlı, hoş koku vermesi amaçlı birkaç damla çay ağacı, lavanta veya biberiye yağı da ekleyebilirsiniz.

Bu karışımı haftada 1 veya 2 kez saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar beklettikten sonra suyla iyice durulayın. Kısa sürede saçlarınızın canlandığını, sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu ve uzamaya başladığını görmeye başlayacaksınız.

Bunlar da ilgini çekebilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git